Jauno vēsturnieku zinātniskie lasījumi VIII (2022) | 31-44 | PDF
https://doi.org/10.22364/jvzl.08.02 

Tērvetes reģiona kultūrainavas attīstība vēlajā dzelzs laikmetā (9.–13. gs.)

Ildze Mīlgrāve
LU Latvijas vēstures institūts

Anotācija
Raksta aktualitāte izriet no tā, ka detalizēti vēsturisko novadu kultūras ainavas pētījumi Latvijā veikti ļoti reti, un arī par Tērveti nav pieejams neviens šāda rakstura padziļināts darbs. Raksta mērķis ir, balstoties uz vēlā dzelzs laikmeta apdzīvotības liecībām, rekonstruēt Tērvetes reģiona apdzīvotību vēlajā dzelzs laikmetā. Darbā veikta Tērvetes reģionā esošo kultūrainavas vietu identificēšana un lokalizēšana, balstoties uz lietiskajiem un rakstītajiem avotiem. Autore īpašu uzsvaru liek uz tādām iezīmēm kā vietu centralitāte. Tā ir viena no pieejām ainavu pētniecībā, kas nozīmē, ka funkcionālas sistēmas veido kāds objekts ar tam piesaistīto apkārtni, un kādā noteiktā telpā šis objekts ir cilvēku darbības smagumcentrs, šajā gadījumā – Tērvetes pilskalns.

Atslēgvārdi: Tērvetes reģions, vēlais dzelzs laikmets, ainavu arheoloģija, centrālās vietas teorija, sociālo tīklu analīze.


Development of Cultural Landscape in the Vicinity of Tērvete during the Late Iron Age (the 9th–13th centuries)

Ildze Mīlgrāve
Mg. hist., expert at Institute of Latvian History, University of Latvia

Abstract
The relevance of this work stems from the fact that detailed studies of the cultural landscape of historical regions in Latvia are very rare, and no in-depth work is available on Tērvete. The aim of the article is to reconstruct the settlement of the Tērvete region in the Late Iron Age based on the evidence of the Late Iron Age. The work is based on the identification and localisation of cultural sites in the Tērvete region, based on material and written sources. The author places particular emphasis on features such as the centrality of sites. This is one of the approaches in landscape research, which means that functional systems are formed by an object with its surroundings, and in a certain space this object is the centre of gravity of human activity, in this case – the Tērvete hillfort.

Keywords: Tērvete region, the late Iron Age, landscape archaeology, central-place theory, analysis of social networks.