https://doi.org/10.22364/lmava.duc.24.04 | 40-55 | PDF
Valodniecība un medicīna: lingvistiskās un starpdisciplinārās pētniecības atziņas un potenciāls
Dzintra Lele-Rozentāle
Latvijas Universitāte
Saistībā ar Alcheimera demences skarto cilvēku skaita nepārtrauktu pieaugumu daudzās valstīs norisinās intensīva pētniecība ar mērķi pēc iespējas agrāk un precīzāk noteikt diagnozi, lai tālāk pozitīvi ietekmētu vai vismaz palēninātu slimības attīstības gaitu. Lingvistiskais skatpunkts šīs jomas izpētē līdz šim Latvijas valodniecībā nav novērtēts, kaut gan slimības izpausmes skar visus valodas līmeņus un tās saistāmas ar dažādiem lingvistiskajiem virzieniem. Šā raksta mērķis ir sniegt ieskatu Alcheimera demences izpausmju lingvistiskajā raksturojumā, kas gūts uz dažādu valodu bāzes, un tādējādi arī latviešu valodniecībā rosināt pievēršanos lingvistikas un medicīnas nozares tuvinājumam pētniecībā. Balstoties uz starptautisko lingvistisko pieredzi, tiek aktualizēts jautājums par valodspecifisko un valodas situācijā balstīto faktoru lomu un valodas mutvārdu un rakstveida korpusos balstītu starpdisciplināro pētījumu nepieciešamību.
Atslēgvārdi: Alcheimera demences valodiskās izpausmes, valoda Alcheimera demences terapijā, starpdisciplinaritāte Alcheimera demences valodisko izpausmju pētniecībā
Balode, Ineta; Lele-Rozentāle, Dzintra; Priede, Zanda (sast. un zin. red.). Lingvistikas un medicīnas aspekti veselības aprūpē. Uzmanības centrā – demence. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2024. 117 lpp.