Terminoloģija: teorija, vēsture, prakse. Kolektīva monogrāfija. Sastādītājs un zinātniskais redaktors Māris Baltiņš.
Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2024. 480 lpp.

ISBN 978-9934-36-327-6

https://doi.org/10.22364/ttvp.24

Anotācija
Kolektīvo monogrāfiju veido četras nodaļas. Pirms katras atrodami īsi krājuma sastādītāja ievadvārdi ar ievirzi nodaļas tematikā. Pirmā nodaļa sniedz ieskatu vispārīgās terminoloģijas teorijas un vēstures problēmās. Otrās nodaļas uzmanības lokā ir terminrades procesi, kas aizsākās jau 19. gs. pēdējā trešdaļā un loģiski noveda pie Izglītības ministrijas Terminoloģijas komisijas izveides 1919. gadā, plašāk raksturojot gan kopējās tendences, gan īstenotās un neīstenotās ieceres. Trešajā nodaļā aplūkota vairāku nozaru terminoloģijas attīstība ar īpašu akcentu uz starpkaru periodu, tomēr nenorobežojoties ne no tā, kas bija apritē jau pirms tam, nedz no vēlāk paveiktā. Pēdējā, ceturtajā, monogrāfijas nodaļā apcerēta terminrades procesa organizatoriskā un valodiskā puse, lai atklātu, kādas iespējas un arī grūtības rodas ikreiz, kad tiek domāts par jauniem terminiem vai precizēti jau esošie.
Iespējams, šī monogrāfija palīdzēs rast atbildes uz vairākiem jautājumiem: vai mūsdienu skatījumā nozaru terminoloģija pirms gandrīz simt gadiem raksturojama kā nevienāda un nestabila vai jau nostabilizējusies, vai atsevišķu nozaru terminoloģija kaut kādā veidā būtiski atšķīrusies no latviešu terminoloģijas konteksta kopumā.

Monogrāfija izdota ar Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu padomes 2024. gada 21. marta lēmumu, protokola Nr. 6.

Zinātniskais redaktors Dr. habil. med. Māris Baltiņš

© Latvijas Universitāte, 2024
© Juris Baldunčiks, Māris Baltiņš, Anita Butāne, Anita Helviga, Agita Kazakeviča, Linda Kurmiņa, Regīna Kvašīte, Elza Ozola, Marina Platonova, Iveta Pūtele, Zane Seņko, 2024