https://doi.org/10.22364/lu.szk.4.rk.01 | 7-15 | PDF

Mākslas pieredze kā ekoloģiskas domāšanas paraugs? Timotija Mortona ideju izvērtējums un iebildums apburtības nojēgumam

The Experience of Art as an Example for Ecological Thinking? An Evaluation of Timothy Morton’s Ideas and an Objection to the Notion of Enchantment

Rūdis Bebrišs
Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes maģistra studiju programmas “Filozofija” students

Anotācija
Raksts pievēršas objektorientētās ontoloģijas pārstāvja Timotija Mortona filosofjai un, konkrētāk, darba “Visa māksla ir ekoloģiska” pamatidejai, ka mākslas pieredze var piedāvāt paraugu ekoloģiskai domāšanai un līdzāspastāvēšanai. Darba mērķis ir izvērtēt šī skatījuma leģitimitāti.
Šajā rakstā, pirmkārt, sniegts ieskats objektorientētās ontoloģijas pamat­idejās, otrkārt, identificētas trīs Mortona mākslas filosofijas galvenās rakstur­iezīmes – nenotveramība un atvērtība, nākotnīgums (futurality) un apburtība (enchantment), treškārt, uzrādīta estētisko ideju saistība ar ekoloģisko domāšanu, ceturtkārt, kritizēts apburtības nojēgums, uzstājot, ka to nepieciešams papildināt ar pašrefleksijas un apzināšanās prasību.

Atslēgvārdi: objektorientētā ontoloģija, māksla, estētika, vide, ekoloģija.


Elementum. 2022. gada LU studentu zinātniskās konferences rakstu krājums. Sastādītāja Laura Dace Pakalniete. Rīga: LU Akadēmiskais apgāds, 2024. 206 lpp.